Befektetési Hírlevél - 2025. január

Turbóhozamok után csendes évzárás

Ahhoz képest, hogy mentálisan elképesztően megterhelő évet tudnak a hátuk mögött a befektetők, végül hozamok tekintetében kiváló évet zárhattak szinte minden eszközosztályban. Az évvégi Mikulás-rali ezúttal némiképp viszont felemásra sikeredett és a karácsony körüli alacsonyabb kereskedési forgalmú napok ezúttal inkább csak ingadozást hoztak emelkedő részvényárak helyett.

Azért nem panaszkodhat tulajdonképpen senki Amerikában majdnem 30%-ot hozott a tőzsde, és Európában is bőven kétszámjegyű hozamokat lehetett keresni szinte mindenütt. Pedig a Közel-Keleten berobbant az eddig csak korlátozott mértékű konfliktus, Szíriában napok alatt megdőlt az Aszad-rezsim, Irán és Oroszország sorra veszti el proxy-hadseregeit és az orosz-ukrán háború sem az elmozdulás irányába indult el annak ellenére, hogy sokan sokat várnak az amerkai elnökváltástól.

Apropó, Trump hozta a „szokásos formáját” és még az évvége előtt felvetette, hogy megvenné Grönlandot, Kanada lehetne 51. amerikai állam, a Mexikói-öblöt át kellene nevezni Amerikai-Öböllé és most tényleg csak a leginkább szemöldök-felszaladós gondolatait idéztük ide.

De egy pillanatra térjünk még vissza a piaci mozgásokhoz. Bár a részvénypiacok utolsó hónapja 2024-ben nem sikerült parádésra, de most is volt olyan eszköz, ami történelmi csúcsára szaladt – ez pedig a bitcoin árfolyama volt. A „digitális aranynak” is becézett kriptovaluta már december elején áttörte a 100 ezer dolláros álomhatárt és egészen 108 ezerig ment, hogy aztán az egész havi nyereségét visszaadva 91 ezer dolláron zárja az évet. Látható, hogy a bitcoin ezúttal sem cáfolt rá a nevére, így aki befektetőként szereti a borzongást és az izgalmakat, az továbbra is a digitális fizetőeszközök között keresgél.

Egy kicsit Magyarországra átugorva, a BUX-ot érdemes kiemelni. A hazai tőzsdeindex némileg emelkedett ugyan a hónapban, de végül 80 ezer pont alatt zárt, bár az OTP részvényre továbbra is optimisták az elemzők és jellemzően 25 ezer körül célárral várják a 2025-ös évet. Érdemes még megemlékezni Orbán Viktor karácsonyi tűzszüneti erőfeszítéseiről, ami végül nem jött össze. Ami viszont összejött, az az, hogy a magyar uniós elnökség alatt végül elfogadták Románia és Bulgária teljes jogú csatlakozását a Schengeni övezethez, így a két ország húszéves álma teljesült az újév érkezésével és immár az európai kontinens minden országa egységesen átjárható határellenőrzés nélkül, Lisszabontól Athénig.

Ami a hazai eszközöket illeti, azért érdemes hozzátenni, hogy a december és 2024 egyben sem a hazai kötvénypiac és a forint éve volt. A kötvénypiaci hozamok emelkedtek és a forint gyengült, annak ellenére, hogy a leköszönő Matolcsy György vezette nemzeti bank feszes kamatpolitikával próbálta kordában tartani a forint árfolyamát.

Daróczi Andor
vagyonkezelési vezető

További híreink, kimutatások

Fejlett piacok

Meglepő módon ezúttal nem az amerikai piac mutatta az irányt a fejlett piacokon. Mind a japán, mind az európai tőzsdeindexek kis pluszokat tudtak regisztrálni decemberre, ezzel szemben az amerikai piac – ha csak mérsékelt, de – negatív decembert tudhatott maga mögött
 

Fejlődő piacok

A fejlődő piacok többségén tovább folytatódott a szenvedés. Kínában a kormányzat gazdaságélénkítési lépései egyelőre sem a gazdaságba, sem a részvénypiacba nem tudtak életet lehelni. Emellett az eddigi igásló, az indiai tőzsde menetelése is kifulladt évvégére, így nem csoda, ha iránytalan és lefelé csorgó kereskedés után végül némi veszteséggel zárt a széles feltörekvő részvénypiaci index, az MSCI Emerging Markets index.
 

Menedzselt eszközalapok

Ebben a borongós hangulatban nem csoda, ha ezúttal a menedzselt alapjaink sem teljesítettek jól. Bár a november parádésra sikerült szinte mindegyiknek, decemberben egységesen nagyjából egy százalékos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni mindegyik menedzselt alap, attól függetlenül, hogy mekkora volt benne a részvény- és kötvénykitettség.

Befektetési döntések során a cél olyan portfólió összeállítása, amely a befektetett értéket meghaladó hozamot biztosít a befektetőnek. Eszközalapjainkkal a választási lehetőségek széles palettáját biztosítjuk a kockázatkerülőtől a kockázatvállaló ügyfelekig mindenkinek, azért hogy az igényeiknek legmegfelelőbb alapokba fektethessék megtakarításukat. Ahhoz, hogy megtudja, vajon Ön mely befektetői típusba tartozik, töltse ki kockázati kérdőívünket!

Az eszközalapjaink könnyebb összehasonlíthatóságát a hozamokat vizsgáló teljesítményméréssel szeretnénk biztosítani.

Már nem értékesített eszközalapok


Jelenleg értékesített eszközalapok

Az aktuális piaci adatokat tartalmazó kimutatásainkkal a célunk, hogy ügyfeleinknek minél szélesebb körű, a piacot leginkább átfogó tájékoztatást nyújtsunk. Ábráinkat ennek figyelembevételével állítottuk össze.

A múltbéli teljesítmények nem szükségszerűen jelzik a jövőbeni teljesítmények alakulását. A befektetési egységek értéke és hozama mind lefelé, mind felfelé változhat, amelyért a Biztosító nem vállal garanciát. A befektető akár a befektetett tőke összegét is elveszítheti. Külföldre befektető eszközalap esetében annak értéke a devizaárfolyamok elmozdulása miatt is változhat. A Biztosító mindent elkövetett annak biztosítására, hogy a leírtak alaposak és teljesek, és a vélemények megalapozottak legyenek. A Hírlevél nem befektetési ajánlat és nem is tekinthető az eszközalap vételére vagy eladására vonatkozó ajánlatnak.

Korábbi hírleveleink