Tájékoztatjuk, hogy karbantartás miatt 2024.11.21-én (csütörtök) 18:00 és 23:59 között az uniqa.hu oldalon és Ügyfélportálunknál kiesések várhatók. Megértését köszönjük.
Tájékoztatjuk, hogy karbantartás miatt 2024.11.21-én (csütörtök) 18:00 és 23:59 között az uniqa.hu oldalon és Ügyfélportálunknál kiesések várhatók. Megértését köszönjük.
Augusztus meglehetősen unalmasan szokott telni a piacokon, mint ahogy a politikában sem véletlenül nevezik uborkaszezonnak a nyári hónapokat. Világszerte a kis- és nagybefektetők jelentős része ilyenkor szabadságát tölti és jellemzően utazik, így a forgalom is jóval kisebb a tőzsdéken, mint egyébként és a hírek is jóval tompábban hatnak az árfolyamokra. Úgy tűnik azonban, hogy az idei év ebből a szempontból kivétel volt, hiszen bár a hónap eleje és vége között enyhén emelkedtek a részvényindexek szinte mindenütt, igen volatilis hónapot láthattak azok a befektetők, akik a hónap közben ránéztek a portfoliójukra.
Az egész a japán tőzsdével indult, ahol egy sokak számára váratlanként is értékelhető kamatemelés jelentős jen erősödést indított be, ahogy a jen ellen nyitott pozíciókat egymás előtt próbálták lezárni a befektetők. Ehhez hozzájött egy rossz amerikai munkaerőpiaci adat és egy tokiói tőzsdekrach, így néhány nap leforgása alatt 10-15%-ot estek a részvényindexek – látszólag kézzelfogható ok nélkül. Amíg az újságírók próbálták kitalálni, hogy mit nevezzenek meg a zuhanás okaként, addigra a piacok viszont már meg is fordultak és így esett meg az, hogy augusztus végére a korábbi történelmi csúcsok közelébe – vagy például a német tőzsdeindex esetén még a fölé is kicsivel – kúsztak vissza az árfolyamok.
Lehet persze azt mondani, hogy a piacnak már kinézett egy pofon, annyit ment felfelé, meg azt is lehet mondani, hogy a makrogazdasági adatok nem túl rózsásak, meg azt is, hogy a geopolitikai bizonytalanság nem enyhült, de végsősoron úgy köszöntek el a befektetők a nyár utolsó hónapjától, hogy olyan gyorsan estek be és pattantak fel az árfolyamok, hogy még megijedni se volt nagyon idő.
Ezzel együtt a „hónap híre” mindenképp az amerikai elnökválasztással összefüggésben az volt, hogy az egyre inkább romló egészségügyi állapotban levő Joe Biden a számára katasztrofálisan végződő első elnökjelölti vita után néhány héttel végül visszalépett alelnöke, Kamala Harris javára, így a Demokrata Párt az amerikai történelemben először küld a választási ringbe afro-amerikai és ázsiai származású női jelöltet, hogy novemberben elhódítsa az elnöki széket. A váltás utáni első közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a váltás bejött, Biden több százalékpontos hátránya Trump-pal szemben kicsi előnnyé változott egy-két hét leforgása alatt Harris javára, így a verseny ismét nyílttá vált és a Trump ellen elkövetett merényletkísérlet pozitív politikai hatása a republikánus jelölt esetén gyorsan eltűnt. A Demokrata Párt hivatalosan is megválasztotta Kamala Harrist elnökjelöltjévé a hónapban és szeptemberben tehát már ő fog vitázni Donald Trump-pal az ABC televízió által szervezett következő vitán.
Idehaza tombol az uborkaszezon és óriási szárazság, valamint kánikula sújta a földeket, illetve az embereket. A gazdasági növekedés a KSH első becslése szerint elakadt a második negyedévben és ismét recesszió-közeli állapotban van a gazdaság, mivel az inflációs hullám levonulása után a háztartások nem pörgették fel a fogyasztásukat, hanem a felélt vésztartalékok visszaépítésével vannak elfoglalva. A forint ismét közelítette a 400-as szintet az euróhoz képest, az egyetlen üde színfolt a viszonylagos stabilitást mutató hazai részvénypiac volt. Itt érdemes kiemelni az OTP-t külön is, aminek az árfolyama ugyan belengett a tranzakciós illeték emelésének a hírére, de a részvény viszonylag gyorsan magára talált és a publikált gyorsjelentés alapján elsősorban a külföldi leányvállalatoknak köszönhetően tovább dübörgött a profitgyár.
Mindenképp a japán tőzsde egy nap alatt bemutatott 10%-os esését érdemes kiemelni a rövid fejlett piaci összefoglalónkban, amire már fentebb is utaltunk. A japán tőzsde az elmúlt néhány évben igen jelentős ralin van túl. Sőt, a még 35 éve felállított tőzsdei történelmi csúcsok sem tűntek messzinek egy-két hónapja, azonban az augusztusban leszaladt pánikhullám erős emlékeztető volt a befektetők számára, hogy gyorsan tudnak fordulni a szelek a tőzsdéken.
A fejlődő piacokon ugyanúgy végigsöpört a pánikszerű eladási hullám, amit máshol is lehetett látni, de ezúttal szerencsére csak múló rossz emléknek bizonyult és a fejlődő piacok képesek voltak a hónap második felében felpattanni a fejlett társaikhoz képest, nem utolsósorban annak is köszönhetően, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő FED elnökének jelzése szerint szeptemberben az amerikai jegybank kamatot fog csökkenteni.
A nemzetközi tőzsdékhez hasonló utat jártak be vegyesalapjaink árfolyamai is augusztusban. Bár egy hét után 3%-ot is meghaladó veszteségben is állt részvénytúlsúlyos stratégiánk, összességében a hónapot mégis sikerült mindegyik menedzselt alapnak 0,5-1%-os pluszban zárnia.
Befektetési döntések során a cél olyan portfólió összeállítása, amely a befektetett értéket meghaladó hozamot biztosít a befektetőnek. Eszközalapjainkkal a választási lehetőségek széles palettáját biztosítjuk a kockázatkerülőtől a kockázatvállaló ügyfelekig mindenkinek, azért hogy az igényeiknek legmegfelelőbb alapokba fektethessék megtakarításukat. Ahhoz, hogy megtudja, vajon Ön mely befektetői típusba tartozik, töltse ki kockázati kérdőívünket!
Az eszközalapjaink könnyebb összehasonlíthatóságát a hozamokat vizsgáló teljesítményméréssel szeretnénk biztosítani.
Már nem értékesített eszközalapok
Jelenleg értékesített eszközalapok