Befektetési Hírlevél - 2025. április

Mennydörgés a horizonton

Cikkünkben a következőkről lesz szó:

  • Trump-adminisztráció
  • Részvénypiacok
  • Tőzsdei helyzet

Rendhagyó módon mostani hírlevelünkben nemcsak a márciusi eseményeket vesszük górcső alá, hanem átkacsintunk április első hetére is, hiszen csak így érdemes értékelni a piaci eseményeket. Amint az várható volt, az orosz-ukrán gyors béke ígéretének reménye elhalványult a hónap végére, így fókuszba került az új Trump-adminisztráció legfőbb gazdaságpolitikai terve, egy új vámpolitika bevezetése, ami jelentős adócsökkentésekkel párosul. A körvonalazódó elképzelés szerint új vámok kivetésével az Egyesült Államok nemcsak a jelentős külkereskedelmi deficitjét szüntetné meg, de a befolyó többletbevételt adócsökkentésre fordítaná. Így a vámok kivédésére a külföldről hazatelepülő, illetve betelepülő gyártási kapacitások, együtt az adócsökkentéssel olyan gazdasági boom-ot indítanának be az USA-ban, amire évtizedek óta nem volt példa. Legalábbis ez a „mesterterv” kezdett körvonalazódni a szivárogtatások alapján márciusban. Aztán a hónap végén Trump meghirdette április 2-ára a „Felszabadulás Napját”, ahol egyrészt a világ összes országára 10%-os általános vámterhet, valamint országonként a külkereskedelmi mérleg állásától függő plusz vámterheket jelentett be.

A részvénypiacok, legalábbis az amerikai piacon befektetők már márciusban aggodalommal figyelték a fejleményeket, így már a tavasz első hónapján viszonylag jelentős, mintegy 6%-os mínuszt hoztak össze. Ezt követte aztán április első hetében még több, mint 10%-nyi esés két nap alatt, amilyet utoljára a Covid-járvány első heteiben lehetett látni. A piacok egyértelműen jelentős világgazdasági lassulást/recessziót kezdtek beárazni, és a kötvénypiaci reakciók alapján most a jegybankárokra sem fognak tudni feltétlenül számítani a befektetők, hiszen az új vámpolitika az inflációs várakozásokat is felfelé tolja mindenütt. Ehhez tegyük még hozzá azt, hogy az egyes országok vérmérséklettől függően már vagy bejelentettek retorziókat (például Kína 34%-os külön vámmal „viszonozta” az USA 34%-os pótvámkulcsát), mások próbálnak valami gyors megoldást tető alá hozni (Vietnam például az amerikai termékekkel szembeni minden vám eltörlését ajánlotta fel kezdésképp). Jelen pillanatban azonban nem látható még egyértelmű tárgyalási stratégia az Egyesült Államok részéről sem és annak sem látszódik egyelőre túl nagy esélye, hogy a bejelentett vámokat legalább átmeneti időre elhalasszák. Ebben a környezetben csak egy dolog marad biztos, a bizonytalanság. Ami viszonylag nagy magabiztossággal kijelenthető, hogy az eddigi globális gazdasági rend véget érni látszik és a patikamérlegen kiegyensúlyozott globális beszállítói láncok szövetét komoly támadás érte. Nem valószínű, hogy a nagyvállalatok a bejelentett vámok hatására jelentős termelői bázis-átrendezésbe kezdenének – pont amiatt, hogy egyelőre csak a bizonytalanság biztos, tehát még az sem, hogy a bejelentett vámkulcsok fennmaradnak a jelenlegi formájukban. Ilyen környezetben várhatóan a vállalatok eredményessége fog visszaesni, másrészt a vámok egy részét áremelésekkel próbálják majd áthárítani a vevőkre. Míg egy Apple számára ez még talán kezelhetőnek tűnik, de az olyan cégek például, mint a Shein vagy a Temu, valószínűleg alapjaiban kell újragondolják működési modelljüket.

De hogy mindebből mi következik az egyszeri befektető számára? A megindult amerikai gazdasági izolacionalista politika eredményeként az év elején azonosított trend (az amerikai részvénypiacok alulteljesítenek) vélhetően fennmarad, továbbá az európai fegyverkezési verseny is tartós trend lesz. Az európai vállalatoknak vélhetően a legegyszerűbb, ha Európán belül próbálnak új piacok után nézni és már látható, hogy felgyorsultak a tárgyalások az Amerikán kívüli gazdasági régiók között (elég csak a Kanada és EU közti szabadkereskedelmi egyezmény felértékelődésére, vagy a dél-amerikai MERCOSUR csoport és az EU közti szabadkereskedelmi megállapodás tárgyalásra gondolni).

És hogy a tőzsdén mi várható? Nos, ha fellapozzuk a történelemkönyveket, akkor az látható, hogy a tipikus medvepiacok nagyjából 34%-os esést jelentenek a csúcsokhoz képest, ennek a fele az április első hetének a végére tulajdonképpen már mögöttünk van. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy eladni már késő, venni még korai. Ezzel együtt érdemes résen lenni, aki bátor, az óvatosan már megpróbálhat felvenni kisebb új pozíciókat, de az ilyen volatilis időkben a türelem a legjobb tanácsadó.

Daróczi Andor
vagyonkezelési vezető

További híreink, kimutatások

Fejlett piacok

Idejét sem tudjuk, mikor írtuk le, hogy Amerika csak kullogott a szárnyaló európai tőzsdék mögött, de ami tény az tény. Míg az S&P500 is összehozott egy nagyjából 2,5%-os emelkedést januárban, ez a fasorban sincs a DAX 9%-os ralijához képest. És nem csak a német, de a spanyol, angol, svájci, francia és olasz tőzsdéken is hasonló hozamokat lehetett januárban keresni.

Fejlődő piacok

Nem változott sokat a fejlett piacok képe, továbbra is amerikai alulteljesítést lehetett látni a részvénypiacokon, bár annak mértéke az esésben szelídült (most is igaz, hogy ha esnek a piacok, akkor jellemzően mindenütt esnek előbb-utóbb)

Menedzselt eszközalapok

Márciusban sajnos nem lehetett sehová elbújni a piaci esés elől. Még a tisztán kötvényes menedzselt alapunk is veszített 1.5%-ot az értékéből (infláció, árrés-stop, levágott GDP növekedés, szóval volt bőven miért emelkedjenek a hozamok idehaza). A részvény meg aztán most csak – az aránytól függően egyre nagyobb - púp volt a háton, így a legnagyobb részvényhányadú részvénytúlsúlyos menedzselt alapunk 4%-ot veszített értékéből. Az egyetlen szépségtapasz az volt befektetőink számára, hogy még januárban jelentősebb mértékben alulsúlyoztuk menedzselt alapjainkban a globális részvényeket, így valamennyit tudunk menteni a veszteségekből.

Befektetési döntések során a cél olyan portfólió összeállítása, amely a befektetett értéket meghaladó hozamot biztosít a befektetőnek. Eszközalapjainkkal a választási lehetőségek széles palettáját biztosítjuk a kockázatkerülőtől a kockázatvállaló ügyfelekig mindenkinek, azért hogy az igényeiknek legmegfelelőbb alapokba fektethessék megtakarításukat. Ahhoz, hogy megtudja, vajon Ön mely befektetői típusba tartozik, töltse ki kockázati kérdőívünket!

Az eszközalapjaink könnyebb összehasonlíthatóságát a hozamokat vizsgáló teljesítményméréssel szeretnénk biztosítani.

Már nem értékesített eszközalapok


Jelenleg értékesített eszközalapok

Az aktuális piaci adatokat tartalmazó kimutatásainkkal a célunk, hogy ügyfeleinknek minél szélesebb körű, a piacot leginkább átfogó tájékoztatást nyújtsunk. Ábráinkat ennek figyelembevételével állítottuk össze.

A múltbéli teljesítmények nem szükségszerűen jelzik a jövőbeni teljesítmények alakulását. A befektetési egységek értéke és hozama mind lefelé, mind felfelé változhat, amelyért a Biztosító nem vállal garanciát. A befektető akár a befektetett tőke összegét is elveszítheti. Külföldre befektető eszközalap esetében annak értéke a devizaárfolyamok elmozdulása miatt is változhat. A Biztosító mindent elkövetett annak biztosítására, hogy a leírtak alaposak és teljesek, és a vélemények megalapozottak legyenek. A Hírlevél nem befektetési ajánlat és nem is tekinthető az eszközalap vételére vagy eladására vonatkozó ajánlatnak.

Korábbi hírleveleink