Responsive Image

Mi mindenre jó a lakásbiztosítás?

2024.01.25
Egy lakásbiztosítás anyagi támogatást és lelki megnyugvást nyújt a vészterhes időkben. Azonban kevesen tudják, hogy az otthon védelméért létrehozott konstrukciók nem kizárólag a grandiózus káreseteket fedezhetik, de az olyan helyzetekben is segítséget jelenthetnek, amikor egy összetört akvárium vagy egy egész napos áramszünet okoz kellemetlen, pénzügyi problémákat.

Mi mindenre jó tehát egy lakásbiztosítás? Cikkünkben az összes fontos tudnivalóra fény derül!

A lakásbiztosítás a mindennapok stabil védőhálója

Egy saját ingatlan mindig túlmutat az elsődleges funkcióján: akár a biztonságot adó otthonként, akár passzív jövedelemforrásként tekintünk rá, egy olyan értéket képvisel, amelyet a legtöbben szeretnénk megóvni. Szerencsére erre napjainkban számtalan lehetőség akad, köszönhetően a piacon lévő, temérdek lakásbiztosításnak.

A lakásbiztosítások pénzügyi termékek, azonban a hitelektől eltérően kell rájuk gondolni. Ezek a konstrukciók a vagyonbiztosításoknak azon csoportjába tartoznak, amelyeknek célja, hogy megállapodásban szereplő ingatlan - és igény esetén a benne és körülötte lévő ingóságok - helyreállítását fedezzék bizonyos káresemények bekövetkeztekor. A szerződést minden esetben a biztosító és az ügyfél köti meg, amely során a felek vállalják a rájuk eső kötelezettségeket (pl.: javítási költségek megfizetése, biztosítási díj rendszeres befizetése).

Egyéni preferenciáktól és a biztosító szolgáltatási palettájától függően, nagy különbség lehet az egyes lakásbiztosítások között, de akármelyik is kerül kiválasztásra, garantált, hogy egy stabil védőhálót jelent a mindennapokban. Általában már az alapcsomagok is széles körű fedezetet nyújtanak a legkézenfekvőbb kockázatokra, ebbe beleértve a tűz, víz, vihar és egyéb természeti csapások okozta károkat.

Tudja biztonságban ingóságait kiegészítő szolgáltatásokkal!

A biztosítók törekednek arra, hogy ügyfélfókuszú szolgáltatásokat nyújtsanak, ennek köszönhetően a ma elérhető lakásbiztosítások sok szempontból is egyre személyre szabhatóbbak. Természetesen a speciális igényekkel összekapcsolódó lehetőségekért cserébe magasabb biztosítási díjat kell fizetni, de a plusz költség még így is csak töredéke annak az összegnek, amelyet egy problémás helyzetben saját zsebből kellene megtéríteni.

Az alapfedezetek mellett leggyakrabban megjelenő kiegészítő biztosításnak a betöréses lopásra, a rablásra (vagy az annak következtében keletkező üvegkárra), vandalizmusra kiterjedő szolgáltatások számítanak, de van, ahol már ezek is az alapcsomag részét képezik.

Ezentúl fontos lehet, hogy a lakásbiztosítás tartalmazzon kiegészítő biztosításokat:

  • felelősségbiztosítás,
  • balesetbiztosítás,
  • kisállat-biztosítás,
  • melléképületre vonatkozó biztosítás is.

Amit viszont kevesen tudnak, hogy bizonyos szerződések - a jó értelemben véve -, de egészen elképesztő helyzetekre is kitérnek. Ilyen például a csőtörés miatt elfolyt víz vagy egy huzamosabb áramszünetben megromlott élelmiszerek költsége, de még az összetört akvárium által tönkrement padlózat helyreállítási díja is.
Nem mellesleg egy jól kiválasztott lakásbiztosításra akkor is lehet számítani, amikor egy csőtörés következményeként feltúrják a kertet, vagy egy hirtelen érkező jégeső tönkreteszi a gondosan nevelgetett dísznövényeket. 
 

    
Responsive Image

Amit még érdemes megjegyezni a lakásbiztosítások kapcsán

A megfelelő ajánlat megtalálásához nem kizárólag az alap- és kiegészítő fedezetekről szóló szolgáltatási listát, de a lakásbiztosítások egyéb jellegzetességeit is érdemes górcső alá venni.

“All risk” és “Per risk”, avagy a lakásbiztosítások típusairól röviden

A lakásbiztosítások jellege szerint megkülönböztetünk “All risk”, illetve “Per risk” típusú kockázatviselési formákat. A nevük már önmagában árulkodik, ugyanis amíg az előbbi az összes olyan káresemény alkalmával fedezetet biztosít, amelyet a szerződés egyértelműen nem zár ki, addig utóbbi esetén csak akkor lehet számítani a biztosító támogatására, ha a kártípus pontosan meg van jelölve a szerződésben.
Tehát egy “All risk” megállapodásban javarészt azok az események vannak tételesen felsorolva, amikor kizárt, egy “Per risk” lakásbiztosításban pedig amikor garantált, hogy juttatásban részesülünk.

A díjszabást befolyásoló tényezők

Ahogyan az alapcsomagok és kiegészítő szolgáltatások esetén, úgy a biztosítók díjszabása tekintetében sincs központi szabályozás. Ez összességében jó hír, hiszen így sokkal nagyobb esély van rá, hogy mindenki megtalálja a saját igényeinek és pénztárcájának tökéletes lehetőséget.

Ennek ellenére az árakat, az összes biztosító és biztosítási ajánlat esetén befolyásolja az ingatlan:
  • mérete,
  • elhelyezkedése,
  • piaci értéke,
  • építészeti tulajdonsága (pl.: építőanyag típusa), 
de ugyanígy a választott biztosítás sokoldalúsága is. Röviden: minél részletesebb a szolgáltatási paletta, annál nagyobb biztosítási díjjal kell számolni.

A lakásbiztosítások határozott és határozatlan időtartamra is szólhatnak

Lakásbiztosítás esetén mindenki eldöntheti, hogy határozott vagy határozatlan időtartamra szeretne szerződést kötni. Értelemszerűen az egyiknek konkrét végdátuma van, a másik pedig évről évre, automatikusan megújul, amennyiben nem kerül felmondásra. Határozatlan idejű szerződés esetén a felmondást a biztosítási évforduló előtt legalább 30 (legfeljebb 60) nappal jelezni kell a biztosító felé. A jogszabályok szerint ehhez egy írásos felmondó nyilatkozatot kell benyújtani. 

A biztosítási szerződés közös megegyezéssel módosítható

Sokszor felmerül a kérdés, hogy mi a helyzet akkor, hogyha a szerződésbe foglalt feltételeket módosítani szeretnénk? A folyamat valójában semmilyen logisztikai fejtörőt nem igényel, mert a változtatásra vonatkozó kérelmet egyszerűen csak el kell juttatni az illetékes biztosító számára, majd meg kell várni annak válaszát. Fontos azonban tudni, hogy a megállapodás módosítása nem mindig megy át a rostán; ilyenkor csak a biztosítóváltás jelentheti a megoldást.

Látta már az UNIQA otthonbiztosítási konstrukcióit?

Akár egy kedvező ajánlat után kutat, akár egy átfogó szerződést szeretne aláírni, az UNIQA-nál mindkettőt megtalálja! A HomeGuard lakásbiztosítás egy sokak számára megfizethető alternatíva, amely amellett, hogy fedezi a leggyakrabban előforduló káreseteket, háztartási balesetbiztosítást is tartalmaz.

Ha viszont ennél is átfogóbb és korszerűbb lehetőségre vágyik, a Magyar Nemzeti Bank által minősített, fogyasztóbarát termékünket ajánljuk figyelmébe, amelynek csak az alapcsomagjában is 20 fedezeti típus található. 

Amennyiben részletesen is megismerkedne a két kockázatviselési formával, vegye fel velünk a kapcsolatot az Önnek szimpatikus elérhetőségek egyikén!

Ha otthonbiztosítás, akkor UNIQA!

Kapcsolódó cikkek