Responsive Image

Albérletre lakásbiztosítás: a tulajdonosok vagy a lakók felelőssége?

Frissítve: 2024.01. 23
Akár lakástulajdonosként keresünk albérlőt, akár albérlői szándékkal keresünk lakást, alaposan fel kell készülnünk a közös megállapodás részleteinek egyeztetésére. Ennek fontos eleme az ingatlan - és ezzel egyidejűleg - a benne található vagyontárgyak biztosítása. Cikkünkben ezt a témakört járjuk körbe mindkét fél szemszögéből, kitérve a közös érdek jelentőségére is. 

Lakásbiztosítás tulajdonosi szemmel

Amennyiben albérlőnek szeretnénk kiadni a birtokunkban lévő ingatlant, a lakásbiztosítás a lehető legjobb döntésnek bizonyul. Mint tudjuk, egy lakásban számos kár keletkezhet - függetlenül a benne élő személy magatartásától -, így hosszú távon ez az egyik legjobb módja a lelki békénk és az anyagi biztonságunk megőrzésének.

A piacon jelenleg elérhető lakásbiztosítások rendkívül változatosak, ennek köszönhetően szinte teljes mértékben személyre szabhatjuk a választást. Ha tehát körültekintően válogatunk a különböző ajánlatok között, könnyen megtalálhatjuk a személyes preferenciáink szerint, ár-érték arányban leginkább kedvező lehetőséget.

Figyelem: ha az ingatlan egy társasház részét képezi lehetséges, hogy az épület már rendelkezik vagyonbiztosítással, ezért fontos, hogy mielőtt bármilyen szerződést aláírnánk, egyeztessünk a közös képviselővel! Természetesen ettől még lehet, hogy szükségünk lesz kiegészítő fedezetre, ugyanis a hagyományos társasház-biztosítások alapszolgáltatásai gyakran csak a közös tulajdonban lévő részek helyreállítását térítik meg, ha kár merülne fel - például a tetőszerkezet, vízvezetékrendszer javítását -, és a lakásban található vagyontárgyakra a védelem sok esetben már nem terjed ki. 

A vagyontárgyakra köthető biztosítás azonban csak akkor bír kiemelkedő jelentőséggel, hogyha a lakásunkat teljes felszereltséggel, bútorozottan adjuk át az albérlő részére. Viszont bármilyen ajánlat mellett is döntünk, elengedhetetlen, hogy a bérleti szerződésben pontosan feltüntessük annak feltételeit, és ne csak szóban egyeztessünk róla! Így a félreértések és a konfliktusos helyzetek elkerüléséhez mindig a kezünkben lesz egy hivatalos dokumentum.

Erre érdemes figyelni albérlőként

Ahogyan az a korábbiakból kiderült, a tulajdonos által kötött lakásbiztosítás fedezheti például az épület szerkezetét érintő károkat, de gyakran nem terjed ki a mozdítható dolgokra, vagyis az ingóságokra, ezáltal pedig a bérlők vagyontárgyaira sem. Ha tehát a közös beszélgetés során ennek hiányáról meggyőződünk, érdemes fontolóra vennünk egy különálló, a fentebb is említett vagyonbiztosítás megkötését.

Miért célszerű erre gondolni? Mivel az ördög nem alszik és a baj mindig a legváratlanabb helyzetben érkezik, legalább az anyagiakon nem kell stresszelni egy káresemény bekövetkeztekor.

Abban az esetben ugyanis, ha a csillagok egy szerencsétlen együttállása következtében:

  • leszakad a csillár,
  • felvizesedik a padló
  • vagy a főbérlő által otthagyott értéktárgyakat ellopják,

albérlőként ezek a káresetek a saját pénztárcánkat is terhelhetik. Természetesen ezekben a helyzetekben a főbérlőnek kifizetett kaució is megoldást jelenthet, de ezzel ugyanúgy a saját kasszánk csorbul. 

Bérlőként kötött lakásbiztosítás - mi a teendő költözés esetén?

Amennyiben idővel szeretnénk átköltözni a saját otthonunkba vagy egy másik albérletbe, mindenképp fel kell mondanunk a korábbi lakásbiztosítási szerződésedünket. Ehhez nem kell mást tenni, mint írásban kérvényezni a megállapodás megszüntetését, és csatolni a biztosító által megszabott adatokat és dokumentumokat.

Mielőtt azonban belevágnánk a folyamatba, tüzetesen olvassuk át a kockázatviselés kritériumait, hogy mindenképp a jogszabályoknak megfelelően járjunk el, valamint semmilyen anyagi nehézséggel ne szembesüljünk!

    
Responsive Image

Hogyan becsüljük meg a lakásban lévő ingóságok értékét?

Amikor úgy döntünk, hogy az ingóságainkra feltétlenül szeretnénk biztosítást kötni, meg kell határoznunk, hogy mekkora összegű kockázatviselésre lenne szükségünk. Az első reakció általában kimerül abban, hogy “Honnan is tudhatnánk?”, pedig a válasz nem igényel hatalmas utánajárást.

Ilyenkor egyszerűen csak annyi a dolgunk, hogy átgondoljuk vagy akár tételesen összeírjuk a vagyontárgyainkat (a berendezési tárgyaktól egészen a műszaki cikkekig és a családi ereklyékig), majd azok értékét összeadjuk. Az így megkapott összeg tökéletes irányadó lesz abban, hogy megtaláljuk a nekünk ideális ajánlatot. 

A saját vagyonra vonatkozó biztosítás közös érdek

Mind a lakás bérbeadójaként, mind albérlőként érdemes alaposan tájékozódni a biztosítási lehetőségekről, hiszen a saját vagyonra vonatkozó biztosítás mindkét fél érdeke. Fontos ilyenkor átgondolni a lehetséges fedezeteket, az ingóságokra vonatkozó biztosítás megkötésének lehetőségét, valamint tisztázni az ingatlantulajdonost és albérlőt érintő felelősségi köröket. Tehát a lakásbérleti szerződés megkötésének nulladik lépése az egyeztetés, amely során kiderül, hogy a szóban forgó lakás rendelkezik-e biztosítással, és ha igen, akkor az milyen fedezeteket tartalmaz.

A közösen meghatározott szabályok és előírások lefektetésekor kulcsfontosságú az együttműködő, kompromisszumképes magatartás és a nyílt kommunikáció. Bármelyik oldalon is állunk, ilyen módon biztos, hogy könnyebben meg tudjuk érteni a másik szempontrendszerét, és erőfeszítések nélkül eleget tudunk tenni annak. 

Kollégáink állnak rendelkezésére!

Bérlés vagy bérbeadás előtt biztosítási szakértővel is tudunk egyeztetni, hogy mindenképp megtaláljuk a nekünk és a másik fél számára ideális ajánlatot. Ha egy konstruktív és átfogó lehetőséget keresünk, célszerű egy minél komplexebb megoldás után nézni, amely egyaránt kitér az alapvető és a speciális veszélynemekre is.

    

Ha otthonbiztosítás, akkor UNIQA!

Kapcsolódó cikkek