Lakásbiztosítás felmondása a gyakorlatban
Lakásbiztosítás felmondása a gyakorlatban: hogyan járjon el jogszerűen - 2025-ben is?
Frissítve: 2025.02.07.
A szeretett otthon védelme mindenki számára különösen fontos feladat. A nem várt káresemények sokszor igen kellemetlen pillanatokat okozhatnak a család számára, nem beszélve a jelentős anyagi károkról. Egy jól megválasztott lakásbiztosítással könnyen átfogó biztonságot teremthet lakása és használati tárgyai számára.
A tökéletes lakásbiztosítást megtalálni azonban nem könnyű feladat: minden évben újabb és újabb konstrukciók kerülnek a piacra, így a korábbi években kötött biztosításoknál kedvezőbb ajánlatok válnak elérhetővé. Jelenleg gond nélkül évente csak egy alkalommal van lehetőség felmondani a lakásbiztosítást, de 2024-től a biztosítási évfordulón túl is március hónapban felbonthatjuk a szerződésünket.
Milyen módosítások lépnek életbe a jövőre nézve? Hogyan és mikor lesz lehetséges a lakásbiztosítás jogszerű felmondása? Cikkünkben részletesen összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat!
2025 márciusában is van lehetőség a lakásbiztosítás díjmentes felmondására
A lakásbiztosítás jogi szempontból 1 biztosítási évre jön létre. Ez alapvetően automatikusan megújul, ha a szerződő felek a biztosítási évforduló előtt nem kezdeményezik a szerződésbontást. Ezidáig a lakásbiztosítási szerződés díjmentes felmondására hivatalosan csak a biztosítási év évfordulója előtt minimum 30 nappal volt lehetőség, azonban 2024-ben új kormányrendelet lépett életbe, amely alapján március folyamán lehetőség van a megállapodás jogszerű módosítására:
“A biztosítási tevékenységről szóló 2014. évi LXXXVIII. törvény (Bit.) 124/C. §-a[1] értelmében) - versenyélénkítés céljával - a márciusi hónapot egy olyan időszaknak jelöli ki, amikor az ügyfél költségmentesen szerződhet át, illetve mondhatja fel lakáscélú ingatlant érintő, határozatlan időre kötött vagyonbiztosítási szerződését. A rendelet értelmében az ügyfélnek - a szerződésének évfordulóján túl - minden év márciusában további egy alkalommal lehetősége van arra, hogy díjmentesen új biztosításra váltson.” - mondja az új jogszabály.
Ennek értelmében, 2024 óta mindenkinek márciusban is lehetősége van végigböngészni a biztosítók ajánlatait, majd költségmentesen és indoklás nélkül megszüntetni a meglévő szerződését, valamint elindítani egy új biztosítás megkötését.
Ehhez nem kell mást tenni, mint a rendes felmondás előírásai alapján március 1-31. között (legkésőbb az utolsó napon éjfélig) meg kell érkeznie a szerződés megszüntetésére vonatkozó kérelemnek az illetékes biztosítóhoz. Erről a lehetőségről a pénzintézményeknek február 15-ig maradéktalanul tájékoztatniuk kell ügyfeleiket.
Amire érdemes odafigyelni a márciusi szerződés felmondás során
-
A márciusi szerződésfelmondás kizárólag akkor vehető igénybe, ha a díjfizetési kötelezettségének rendszeresen eleget tett, és ebből adódóan semmilyen tartozása nincs a biztosító felé. Amennyiben negyedéves, féléves vagy éves rendszerességgel fizeti a biztosítási díjat, a szerződés felmondása után a biztosító társaság arányosan visszafizeti az Önt megillető összeget.
-
A felmondás írásban tehető meg, melyre a biztosító minden platformja a rendelkezésére áll. Ennélfogva postai úton, e-mailben, vagy a biztosító által megadott elektronikus felületeken egyaránt benyújthatja a szerződésmódosítási kérelmét.
-
A biztosító nem fogadja a felmondást, ha az március 1-jét megelőzően, vagy március 31-ét meghaladóan érkezik be a társasághoz. Kivéve, ha a közeljövőben, de legalább 30 nappal később van a lakásbiztosítási szerződés fordulónapja.
-
A felmondás esetén a szerződés hatálya minden esetben április 30-a. Ez azt jelenti, hogyha március elején vagy közepén szünteti meg a korábbi szerződését, abban az esetben is április 30-ig köteles a biztosítási díjat fizetni.
A márciusi felmondási lehetőség további részleteiről ide kattintva tájékozódhat.
A lakásbiztosítás megszűnésének speciális esetei
Ismerje meg azokat a kivételes helyzeteket, amelyek minden esetben maguk után vonják a lakásbiztosítás megszűnését.
Érdekmúlás: ingatlan eladása vagy költözés
A biztosítási szerződés szabadon, következmények nélkül felmondható az ingatlan eladása vagy a biztosított fél elköltözése esetén. Ezt az esetet hivatalosan érdekmúlásnak nevezik: a lényege, hogy a biztosítási érdeknek gyakorlatilag a költözéssel, illetve az új tulajdonos felé a birtokba adás napjával vége szakad, tehát az új tulajdonosnak szükséges új lakásbiztosítási szerződést kötnie. Lakás adás-vétel esetén javasolt előre tisztázni a feleknek, hogy melyik az új tulajdonos vagy a birtokon belül lévő fél gondoskodik az ingatlan biztosításáról azon esetben, amikor a birtokba adás az adás-vételtől eltérő dátum.
Érdekmúlás esetén csak a biztosítás felmondásának napjáig kell rendezni a biztosítási díjat, nem kell a teljes biztosítási évet kifizetni. Az érdekmúlás okán történő szerződés megszüntetése semmilyen negatív következményt nem von maga után.
Díjnemfizetés: a díjfizetési kötelezettség elmulasztása
Bizonyos esetekben a lakásbiztosítás felmondását kezdeményezheti a biztosító is. Amennyiben a díjnemfizetés helyzete áll fenn, tehát a biztosított fél tartozást halmozott fel és a biztosítási díjat nem fizette be időben, a biztosító elindíthatja a jogszabály szerint a szerződés megszüntetését.
A tartozás kiegyenlítésére általában lehetőség van még a 30 napos türelmi időszakban. Ha ekkor sem történik befizetés, akkor a lakásbiztosítási szerződés automatikusan megszűnik, az ingatlan pedig biztosítás nélkül marad.
Fontos, hogy a díjnemfizetés kifejezetten hátrányos következményekkel járhat a biztosított félre vonatkozóan, ezért nem érdemes erre apellálni a lakásbiztosítás felbontásának megtervezésekor.
Törekedjen a díjtartozást időben megfizetni, és ne kockáztassa azt, hogy vagyona biztosítási védelem nélkül marad. A Biztosítás jelentős költségvállalást tud jelenteni, ha kár van, főleg, ha jelentősebb károsodás történik, mint például ha leég a ház teteje.
Tájékoztatjuk, hogy érdekmúlás körén kívül eső szerződés megszűnése esetén a Biztosító élhet az esetleges szerződés tartama adott kedvezmények visszakövetelési jogával. Kérjük ezt is mérlegelje döntése során.
Lehetetlenülés: az ingatlan megsemmisülése
Például:
-
a lakás egy tűzeset során leég;
-
az ingatlan egy esetleges robbanás miatt megsemmisül;
Az ilyen szomorú eseteket lehetetlenülésnek nevezik. Habár sovány vigasz ezekben a nehéz helyzetekben, azonban a lehetetlenülés esetén általában az esetlegesen befizetett biztosítási díjat visszakapja.
Mikor merülhet fel a lakásbiztosítás felmondása?
A lakásbiztosítás felmondására sok esetben akkor kerül sor, ha a biztosított fél elégedetlen a jelenlegi biztosítójával, a fizetendő díjakkal, az elérhető kiegészítő biztosításokkal vagy a meglévő ajánlattal. Emellett egy komolyabb felújítás vagy nagyobb értékű ingóságok vásárlása esetén is érdemes megfontolni a szerződés felbontását és újrakötését, mert ezekben a helyzetekben a biztosítandó ingatlan és az ingóságok értéke is változik.
Célszerű évente átnézni a korábban megkötött lakásbiztosítás részleteit, és a piacon elérhető további opciókat. Ár-érték arányban időről időre, az aktuálisnál jobb konstrukciókat is találhat. Javasolt egy biztosítási tanácsadó segítségét is kérni, hiszen lehet, hogy nincs szükség a lakásbiztosítás felmondására, mindössze a szerződést kell aktualizálni vagy kiegészíteni.
Pontosan mikor lehet felmondani a lakásbiztosítást?
A felek a határozatlan tartamú Szerződést a biztosítási időszak végét megelőző legalább 30 nappal írásban felmondhatják a biztosítási időszak végére.
A biztosítóváltás és a lakásbiztosítási szerződés megszüntetése is kifejezetten szigorú szabályokhoz van kötve. A lakásbiztosítás felmondása korlátozva van: a fent kifejtett kivételes eseteken kívül és az új előírások értelmében, az évben két alkalommal van lehetőség a díjmentes szerződésbontásra.
A megszokott forgatókönyv szerint, a szerződés felmondható a biztosítási időszak vége, az az a szerződés szerinti évforduló előtt legalább 30 nappal, mely felmondási nyilatkozat írásban tehető meg. A Bit. 124/C § szerint pedig lehetőség van évfordulótól eltérően további egy alkalommal is élni a felmondással, mely esetben március 1. és 31. között kell jelezni a felmondással kapcsolatos igényeket. Ezen esetben a szerződés hatálya 04.30.
Épp emiatt tanácsos a biztosítási évfordulót, valamint a grátisz lehetőséget előre bejegyezni a naptárba! Így akár biztosítóváltáson, akár szerződésmódosításon gondolkodik, semmiképp nem fog lecsúszni az időpontról. (A biztosítási évforduló pontos napját a biztosítási kötvényen találja.)
Hogyan zajlik a biztosítási szerződés felmondása?
A lakásbiztosítás felmondását csak és kizárólag írásban lehet kezdeményezni. A felmondási nyilatkozatot postai úton, arra dedikált elektronikus felületen, személyesen vagy e-mailen keresztül juttathatja el a biztosítóhoz.
-
a szerződő neve,
-
a biztosított fél lakcíme,
-
a szerződés- vagy kötvényszám,
-
a biztosító neve,
-
a biztosítás típusa,
-
illetve a felmondás oka.
A lakás eladása előtt ne bontsa fel a biztosítását!
A lakásbiztosítás felmondását semmiképp nem érdemes elindítania, ha az ingatlanát eladásra kínálja. Még abban az esetben sem, ha a biztosítási évforduló vészesen közeledik.
Az eladás előtti hónapokban legtöbbször üresen áll a lakás, emiatt sokszor nem tűnhet logikusnak, hogy a lakásbiztosításért külön fizessen. Azonban különféle káresetek a nem állandóan lakott ingatlanokat is érhetik, hiszen bármikor történhet csőtörés vagy egy vihar okozta beázás, stb. A lakáseladás előtti hónapokban igen kellemetlen tud lenni, ha kárelhárításra és felújításra kell jelentős összegeket kiadnia.
Tehát az ingatlan teljes körű védelme érdekében, a lakásbiztosítást egészen az eladás pillanatáig célszerű megtartani. Szerencsére az ingatlan eladásakor élhet az érdekmúlás lehetőségével, így a biztosítási díjat sem bukja el: időarányosan visszakapja a befizetett összeget.
A lakásbiztosítás idő előtti felmondásának veszélyei
A biztosítás nélküli időszak kockázatai mellett, a szerződés idő előtti felmondásakor esetlegesen a következőkkel kell számolnia.
1. Együttkötési kedvezmény elvesztése
2. Tartamkedvezmény (hűségkedvezmény) visszafizetése
Amennyiben árengedményért cserébe hűségidőt vállalt a szerződés megkötésekor, a felmondás alkalmával a kapott díjkedvezményt köteles visszafizetni a biztosítójának. Átgondolandó, hogy a szerződés teljes mértékű felszámolása helyett, célszerűbb elgondolkodni a kockázatviselés feltételeinek módosításán.
3. Kiegészítő fedezet elvesztése
A biztosítások kapcsán gyakran szert lehet tenni kiegészítő szolgáltatásokra, mint például balesetbiztosítás. A balesetbiztosítással nem csak ingatlanát és vagyonát tudhatja biztonságban, de családját ért balesetek esetében is segítségére lehet. Gondoljon rá, mielőtt döntést hozna!
Miért jöhet szóba szerződésváltás idén márciusban?
A lakásbiztosítása rendszeres (lehetőleg éves) felülvizsgálata elengedhetetlen lépés ahhoz, hogy mindig megfelelő védelmet biztosíthasson ingatlana és ingóságai számára. Akármennyire gondosan is lett összeállítva korábbi szerződése, több okból is megtörténhet, hogy viszonylag rövid időn belül megéri módosítania.
Alulbiztosítottság: Kár esetén a biztosítási kötvényben szereplő összeg jelenti a kártérítés maximális mértéket. Ha azonban az épület (vagy a lakás) újjáépítési, ingóságok esetében az újrabeszerzési értéke magasabb, mint a biztosítási összeg, akkor alulbiztosítottság esete áll fenn. Ilyenkor a biztosítás nem fedezi teljes mértékben a kárt. Ezért fontos, hogy a biztosítási összeg mindig megfeleljen otthona és vagyontárgyai valós értékének!
Ha az ingatlan értéke megnő - mert például felújította, korszerűsítette otthonát -, a biztosítási kötvényben feltüntetett biztosítási összeget érdemes megemelni. Szintén érdemes erre gondolni, ha nagyobb értékű ingóságra tett szert. A növekvő infláció is okot adhat arra, hogy évente felülvizsgáljuk lakásbiztosítási szerződésünket és az abban szereplő biztosítási összeget.
Indexálás: más néven értékkövetés. Az infláció hatásának kivédésére a biztosítók évről évre automatikusan módosíthatják a szerződés díját, hogy otthonunk és vagyontárgyaink megfelelő értéken legyenek biztosítva.
Aktualizálás: hatalmas a verseny a biztosítási piacon, ezért az egyes társaságok minden évben aktualizálják a szolgáltatási palettájukat. Ennélfogva gyakori, hogy az újonnan megjelenő ajánlatok között kapásból találni egy kedvezőbb feltételekkel rendelkező lehetőséget, amely akár még szélesebb körben fedezheti a lehetséges kockázatokat, káreseményeket.
Ha otthonbiztosítás, akkor UNIQA!
Az UNIQA lakásbiztosítások átfogó segítséget nyújtanak a nehéz helyzetekben, hogy a leggyakoribb káresetek alkalmával biztos támogatást kaphasson.
A HomeGuard lakásbiztosítás, valamint a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás egyaránt széles körben szolgálja ki az igényeit, és nyújt megoldást a lakására és ingóságaira leselkedő veszélyekkel szemben. Mindkét csomag fedezi az esetleges tűzkár, vízkár, üvegkár, természeti kár, betöréses lopás, illetve rablás okozta károkat, miközben a gyors, egyszerű és kényelmes online ügyintézés lehetőségét kínálja.
Lényeges különbség azonban, hogy amíg a HomeGuard szolgáltatásait vállalkozása révén, de nem állandóan lakott ingatlana esetén is igénybe veheti, a Magyar Nemzeti Bank által minősített terméket kizárólag magánszemélyként kötheti meg, állandóan lakott otthonára.