Responsive Image

Casco kártérítés kisokos - a biztosítási káreseményektől a kárrendezés folyamatáig 

A casco kártérítés kapcsán fontos tudni, hogy biztosítási szerződés ebben az esetben egy olyan vagyonbiztosítási forma, amely a saját hibás káresemények bekövetkezésekor is átfogó védelmet nyújt a gépjárműveink számára és amelyekre a KGFB fedezete nem terjed ki. Legyen szó balesetről, lopásról vagy természeti csapásról, a casco biztosítás lehetővé teszi, hogy a legváratlanabb szerencsétlenségek alkalmával is biztonságban érezhessük magunkat.

Cikkünkben részletesen körbejárjuk a témakör legfontosabb tudnivalóit, ezzel segítve Önt, hogy megalapozott döntést tudjon hozni a biztosítás megkötésével kapcsolatban. Kitérünk a biztosítási fedezet káreseményeire, hatályára, miközben az UNIQA E-Optimum szolgáltatási csomagjának részleteit is bemutatjuk. 

Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás és casco biztosítás - mi a különbség? 

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás és a casco biztosítás két különböző biztosítási szolgáltatásnak minősül, ezáltal eltérő módon védik a biztosított gépjárműveket, és azok tulajdonosait.

A legfontosabb különbségeket a következő szempontok szerint érdemes összegezni:
  • Biztosítási cél és fedezet: a kötelező biztosítás minden esetben a másik fél vagy személyek által elszenvedett anyagi károkat vagy személyi sérülésekhez köthető kárigények fedezi, de a balesetet okozó személy sérüléseire és az általa vezetett jármű káraira nem nyújt védelmet. Ezzel szemben a casco biztosítás teljes körű szolgáltatást biztosít: járművének javítására, valamint a lopásból, természeti csapásokból eredő károkra és a töréskárra is.
  • Kötelezettség és törvényi előírások: ahogyan a neve is sugallja, a KGFB szerződés megkötésére és fenntartására a gépjárművek üzembentartóinak törvényi kötelezettségük van. A casco opcionálisan választható biztosítási forma, amelyet mindenki a saját javára köthet meg.
  • Biztosítási költségek: tekintve, hogy a KGFB minden esetben csak a másik fél által elszenvedett károkat fedezi, általában olcsóbb, mint a kiterjedtebb védelmet biztosító casco.
Összegezve: a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás mások védelmét szolgálja a közúti balesetek okozta anyagi károkért és személyi sérülésekért, míg a casco kiterjedtebb, extra szolgáltatást nyújt.

Casco fedezet - milyen káreseményekre terjed ki a biztosítás?

A casco biztosítások fedezete eltérő lehet az egyes biztosító társaságok és az egyedi szerződések esetében. Léteznek azonban olyan káresemények, amelyek univerzálisan szinte az összes szerződésajánlatban megjelennek. Figyelem: casco biztosítást kizárólag érvényes forgalmi engedéllyel és műszaki vizsgával lehet kötni.

1. Balesetből származó károk

A casco biztosítás fedezi a közúti balesetekből származó, például a jármű ütközéséből, felborulásából keletkezett károkat. Magába foglalja a javítási költségeket, de akár az autó kárkori forgalmi értékének kifizetését is, amennyiben a jármű totálkárosnak minősül.

2. Lopáskár

A casco kártérítés egyaránt kiterjed a teljes és részleges lopáskárra, valamint azokra a helyzetekre, amikor nem sikerül eltulajdonítani a járművet, de a próbálkozás során kár keletkezik benne.

3. Elemi károk

A casco biztosítás egyik kiemelkedő előnye, hogy azokat az eseteket is káreseménynek tekinti, amelyeket nem egy személy vagy állat, hanem valamilyen természeti csapás okoz. A teljesség igénye nélkül a jégesőben, hóviharban, árvízben keletkezett kár mind beletartozik a casco biztosítási fedezetébe.

4. Üvegkár

A casco biztosítás tartalmazza az autó üvegeinek (szélvédő, oldalablakok) megrongálódásából származó károk javításának vagy cseréjének költségeit.
Responsive Image

A casco kártérítés kizáró tényezőiről általánosságban

Bár a casco biztosítás széles körű védelmet nyújt a gépjármű-tulajdonosok számára, viszont fontos tudni, hogy a kárrendezés szempontjából több olyan feltétellel is számolni kell, amely meggátolhatja a kártérítés érvényesítését.

Ilyen szélsőséges esetnek számít, ha a járműben keletkező károk háborús helyzet, terrortámadás vagy valamilyen tömeges megmozdulás következtében keletkeznek. Szerencsére hazai viszonylatban ilyesmitől aligha kell aggódni.

Ezenfelül a következő esetek sem tartoznak a casco kártérítés hatálya alá:
  • autóversenyzés közben (vagy az arra való felkészülés, edzés közben) rongálódik vagy károsul a jármű;
  • amikor a káresemény alkohol vagy kábítószer befolyása alatt történő vezetés során következik be
  • szándékos károkozáskor;
  • a jármű természetes elhasználódásából (pl. alkatrészek kopásából) eredő károk esetén;
  • a jármű karbantartásának hiányából származó károk esetén
Fontos megjegyezni, hogy a fentebb említett példák általánosságban értendők, az egyes biztosítási szerződések eltérőek lehetnek a kizáró tényezők és a korlátozások tekintetében. A pontos részletekért minden esetben azzal a biztosítótársasággal egyeztessen, amelynél szeretné megkötni a casco biztosítását!

Casco kárrendezés az UNIQA-nál: a legfontosabb tudnivalók

A következő bekezdésekben megismerheti, hogy milyen módon zajlik a casco kárrendezés, ha az UNIQA-t választja. 

Íme a kárrendezés folyamata lépésről lépésre

1. lépés - káresemény bejelentése

Amennyiben káresemény történik, Ön köteles minél előbb bejelenteni azt számunkra a kitöltött kárbejelentő nyomtatvány csatolásával. Erre online felületünkön, emailen keresztül, postai úton (1134 Budapest, Róbert Károly krt. 70–74.), személyesen vagy a telefonos szolgáltatásunk igénybevételével is lehetősége van.

A telefonos lehetőség kizárólag ügyfélszolgálati időben működik az alábbi telefonszámon: +36 1 544 5555

Amennyiben személyesen szeretne kárbejelentést tenni, látogasson el hozzánk az UNIQA Biztosító Központi Személyes Ügyfélszolgálatára, amelyet a 1134 Budapest, Róbert Károly krt. 70–74. cím alatt talál!

 

2. lépés - szakértői szemle

A kárbejelentésének beérkezése után munkatársaink megkezdik a kárrendezési folyamatot, amely a DEKRA-Expert Kft. független szakértői irodával együttműködve, egy szakértői szemlével indul – ennek időpontját és helyszínét minden esetben Ön határozza meg. Az eljárás során a kárszakértő alaposan felméri a járműve állapotát és a keletkezett sérüléseket. Ezekről jegyzőkönyvet és javítási kalkulációt készít.
 

3. lépés - adatok feldolgozása

A szakértői szemle után kezdetét veszi az adatok feldolgozása. Végül a meglévő információk és a szükséges dokumentumok alapján kártérítési javaslatot teszünk Önnek.

7 dokumentum, amelyre feltétlenül szüksége lesz a kárrendezéshez

A kárrendezéshez több dokumentum benyújtására is szükség van.
Általánosságban ide tartozik:
  1. a kitöltött kárbejelentő formanyomtatvány,
  2. a hatósági intézkedésről szóló dokumentáció,
  3. a járművet vezető személy jogosítványának másolata,
  4. a jármű forgalmi engedélyének másolata,
  5. a jármű törzskönyvének másolata,
  6. a finanszírozói nyilatkozat (amennyiben finanszírozott a jármű)
  7. valamint a javítási munkálatokat igazoló számla és mellékletei
*Tekintve, hogy az UNIQA-nál a káreseményeket minden esetben egyedileg vizsgáljuk, a listában felsorolt dokumentumokon kívül, bizonyos helyzetekben egyéb iratokra is szükség lehet.

Amit a kárrendezési határidőkről tudni érdemes

A káresemény bejelentését a lehető leghamarabb szükséges jeleznie nálunk, amely után Ön a következő határidőkkel számolhat:
  • A szakértői kapcsolatfelvétel a kárbejelentési igényt követő 2 munkanapon belül történik meg.
  • A szakértői szemle, az Önnel való egyeztetést követő 3 munkanapon belül zajlik.
  • A kártérítési összeg a szükséges dokumentumok beérkezésétől számítva, 15 munkanapon belül érkezik meg a számlájára.

Készüljön fel a váratlan eseményekre az UNIQA-val!

Gépjármű-tulajdonosként fontos a tudatosság és az elővigyázatosság. A casco biztosítás nem csupán egy kártérítési forma, hanem egy hosszú távú befektetés a saját nyugalma védelmében: készüljön fel a váratlan eseményekre, válassza az UNIQA-t biztosító partnerének!

Ezek a termékek is érdekelhetik

Kapcsolódó cikkek