Biztonságban a grillszezonban is
Biztonságban a grillszezonban is
Szabadtéri sütés, főzés
Tóparti bográcsozás, szalonnasütés a sátor előtt, BBQ a kerti partin. Bár mindegyik remekül hangzik és már szinte érezzük is az illatokat, nem árt óvatosnak lenni, hiszen komoly kockázatokat rejthetnek ezek a kedvelt nyári kikapcsolódások.
Hogy csak párat említsünk ügyfeleink tapasztalataiból: ablakhoz túl közel felállított grillsütő lángra lobbanthatja a függönyt, a lassan kihűlő hamu műanyag kukába öntése pedig súlyos károkat okozhat.
Tippek a gondtalan szabadtéri sütögetésekhez
Az alábbi szabályok betartásával elkerülhető a baj:
- A társaság jelöljön ki egy séfet vagy tűzmestert, aki az esemény során folyamatosan figyel a tűzre, felelősséget vállal érte és annak eloltását is véghez viszi.
- Fontos, hogy a grillsütő, tábortűz stb. kellő távolságban legyen a többi tárgytól (pl. sátor, kempingszék, függöny).
- Lehetőleg szélvédett helyen sütögessünk, hogy az izzó parazsat ne vigye messzire a szél, ha hirtelen feltámadna.
- Csak grillezéshez használatos gyújtófolyadékot használjunk, más folyadék pl. használt sütőolaj használata tilos és veszélyes!
- Már kisgyerekkorban kezdjük el a tudatos nevelést és biztonságos tűzhasználat oktatását, és sose hagyjuk a gyerekeket felügyelet nélkül a tűz közelében.
- Használjunk edényfogó kesztyűt, kötényt és kifejezetten erre a célra gyártott, hosszú nyelű eszközöket.
- Kerüljük a bő ruházatot, mert könnyen lángra kaphat.
- Csak a kialudt, eloltott, kihűlt parázs hagyható ott végleg, mert egy szélroham a forró parazsat elfújhatja, és tüzet okozhat.
- A szúnyogok elűzésére, vagy a hangulat érdekében használt fáklyákat és füstölőket is tilos felügyelet nélkül hagyni.
- A hamut csak teljesen kihűlt állapotban szabad kezelni, akkor is fém edénybe gyűjtve.
- Tűzrakóhelyen való sütögetéskor mindig gondoskodni kell előre a megfelelő oltóanyagokról és szerszámokról (víz, homok, lapát).
- Társasházak erkélyén tüzet gyújtani csak a tűzrendészeti szabályoknak megfelelően lehet. Ha a tűzvédelmi házirend szerint engedélyezett a sütögetés, azt akkor is csak elektromos grillsütővel lehet megtenni. Gázpalackkal, fával, faszénnel, brikettel tilos az erkélyen grillezni. Mielőtt nekiállunk az erkélyen főzőcskézni, előtte olvassuk el a saját társasházunk házirendjét, nem tiltja-e az ilyen tevékenységet.
- A bográcsozáshoz sokan már nem tűzifát, hanem gázrózsát vagy gázzsámolyt használnak. Használat előtt mindig ellenőrizni kell, hogy a csatlakozásnál nem szivárog-e a gáz, csere közben tilos a dohányzás, a nyílt láng használata. Palackot csak akkor szabad cserélni, amikor a készülék nem üzemel. A gázpalackról történő főzéshez, grillezéshez kizárólag a gyártó által előírt nyomáscsökkentő használható. Kerülni kell a házilagos megoldásokat, mert leggyakrabban ezek okoznak tragédiákat. Használat után mindig el kell zárni a palackot.
- Figyeljük az időjárást, egy hirtelen kialakuló szélvihar a messzire viheti.
- Szabadtéri programok tervezése során fontos utánanézni, hogy nincs-e érvényben tűzgyújtási tilalom.
Az óvintézkedések mellett fontos, hogy legértékesebb ingóságainkat, otthonunkat, nyaralónkat a tűzkárok ellen biztosítással is védjük. Erre ideális választás az online is megköthető UNIQA Home Guard biztosításunk.